Jak działa Keytruda (pembrolizumab)?
Keytruda (pembrolizumab) w monoterapii wskazana jest do stosowania w leczeniu różnych nowotworów (szczegółowy opis w ChPL). Pembrolizumab to humanizowane przeciwciało monoklonalne skierowane przeciwko receptorowi programowanej śmierci komórki 1 (ang. PD 1). Zapoznaj się z przeciwnowotworowym mechanizmem działania Keytrudy.
Działanie leku Keytruda (pembrolizumab) w połączeniu z chemioterapią
Połączenie pembrolizumabu z chemioterapią może wzmocnić odpowiedź immunologiczną zwiększając śmierć komórek nowotworowych. Zapraszamy do zapoznania się z zaproponowanym mechanizmem działania pembrolizumabu w skojarzeniu z chemioterapią cytotoksyczną.
Rola lekarza rodzinnego w dostępie do leczenia zaawansowanego NDRP
W trakcie Top Medical Trends 2022 odbyła się niezwykle ważna, interdyscyplinarna debata poświęcona diagnostyce, postępowaniu i roli lekarza rodzinnego w dostępie do nowoczesnego leczenia chorych z zaawansowanym rakiem płuca. W dyskusji udział wzięły prezeska Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, pulmunolożka dr hab. n. med. Barbara Kuźnar-Kamińska i onkolożka dr n. med. Katarzyna Stencel.
Uaktualniona analiza danych z badania KEYNOTE-189
Ocena stosowania pembrolizumabu albo placebo w skojarzeniu z pemetreksedem i pochodnymi platyny u wcześniej nieleczonych chorych na niepłaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuca z przerzutami.
Dawkowanie chemioterapii przy leczeniu skojarzonym z pembrolizumabem
Pacjenci chorzy na zaawansowanego NDRP z ekspresją PD-L poniżej 50% mają szansę otrzymać pembrolizumab w leczeniu skojarzonym z chemioterapią. W materiale dr Chmielewska omawia skuteczność tego połączenia udowodnioną w badaniach klinicznych oraz praktyczne aspekty dotyczące dawkowania chemioterapii i pembrolizumabu w raku płasko- i niepłaskonabłonkowym.
Leczenie pembrolizumabem przy rozpoznaniu raka gruczołowego płuca
Omówienie przypadku pacjentki w podeszłym wieku z rozpoznaniem raka gruczołowego płuca, z ekspresją PD-L1>50% oraz z chorobami współistniejącymi, która osiągnęła długotrwałą odpowiedź na monoterapię pembrolizumabem.
Szybka reakcja, skuteczne leczenie
Zapraszamy do zapoznania się z opisem przypadku pacjenta chorego na raka płuca.
Rak płuca nie poczeka – opis przypadku
Zapraszamy do zapoznania się z opisem przypadku pacjenta chorego na raka płuca.
Rak płuca – to się leczy
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem edukacyjnym o aktualnie dostępnych terapiach lekowych w Polsce.
Po co nam karta DiLO?
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego poradnika dotyczącego kart DiLO i raka płuca.
Rak płuca czy infekcja?
Zapraszamy do obejrzenia materiału edukacyjnego na temat profilaktyki raka płuca w czasie pandemii.
Przedstawiamy dorawirynę
Dorawiryna to nowy nienukleozydowy inhibitor odwrotnej transkryptazy do stosowania u pacjentów z HIV-1. Dorawiryna jest dostępna w dwóch postaciach, które zapewniają elastyczność w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb pacjentów. Niniejszy film bliżej przedstawi Państwu Pifeltro i Delstrigo.
Dawkowanie
Dzięki dwóm dostępnym preparatom dorawiryna zapewnia elastyczność w dostosowaniu do indywidualnych potrzeb pacjentów. Dorawiryna, stosowana raz na dobę niezależnie od posiłku jest wygodną alternatywą dla pacjentów z HIV-1. Animacja analizuje również przypadki pacjentów przyjmujących jednocześnie leki na inne schorzenia.
Bezpieczeństwo i tolerancja
Animacja przedstawia wyniki badań DRIVE-FOREWARD i DRIVE-AHEAD pod kątem bezpieczeństwa i tolerancji. Bezpieczeństwo dorawiryny potwierdza niski odsetek przypadków przerwania leczenia, niska częstość występowania działań niepożądanych pojawiających się w trakcie leczenia oraz mała liczba neuropsychiatrycznych zdarzeń niepożądanych.
Leczenie chorych na czerniaka – współpraca onkologa i chirurga
Dr n. med. Marcin Ziętek omawia aspekty związane ze współpracą onkologa i chirurga podczas leczenia uzupełniającego chorych na czerniaka.
Grazoprevir/Elbasvir in HIV/HCV-coinfected
Firma MSD od lat wspiera działania edukacyjne w obszarze leczenia pacjentów z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Zapraszamy do obejrzenia nagrania wystąpienia pani dr hab. n. med. Doroty Zarębskiej-Michaluk, które wygłosiła podczas konferencji „10th CEHC & HEPATOLOGY 2020” w Wyszehradzie.
Animacja dorawiryna
Dorawiryna jest wynikiem zaangażowania MSD w innowacje i dążenia do odkrycia nowego leku z grupy NNRTI dla pacjentów zakażonych wirusem HIV-1. Animacja pokazuje kolejne etapy badania dorawiryny, które ostatecznie doprowadziły do jej klinicznego wykorzystania.
Zaproszenie na Diabetes Digital Dialogue – 11 maja 2021
Link do wydarzenia: https://www.2021dddmsd.com/ Celem spotkania jest zrozumienie apektów związanych z profilem pacjentów z cukrzycą typu 2, u których najszybciej mogą rozwijać sie powikłania mikronaczyniowe.
Immunochemioterapia w 1. linii (NDRP): Badania KN-189 & KN-407
Badania III fazy sprawdzające skuteczność pembrolizumabu w skojarzeniu z chemioterapią w 1. Linii leczenia chorych z przerzutowym NDRP. Profesor Kowalski w wykładzie przedstawia wyniki badań, na podstawie których doszło do rejestracji a następnie refundacji wskazań w leczeniu chorych z rakiem niepłasko- oraz płaskonabłonkowym.
Zmiany w programie lek. B.6 – algorytm diagnostyczno-terapeutyczny
Rozszerzenie refundacji dla m.in. pembrolizumabu oraz wprowadzenie nowych cząsteczek do programu lekowego B.6 wwprowadza nowy standard postępowania w przypadku chorych z zaawansowanym NDRP. W materiale profesor Krawczyk wyjaśnia jakie zmiany zaszły w styczniu tego roku, a także jak powinien zostać w związku z nowymi opcjami terapeutycznymi zorganizowany proces diagnostyczny.
Stała supresja wirusologiczna
Wyniki badań DRIVE-AHEAD i DRIVE-FOREWARD wykazały, że dorawiryna zapewnia silną supresję wirusologiczną. Stała supresja wirusologiczna została uzyskana zarówno w badaniach w porównaniu ze wzmocnionym darunawirem jak i z efawirenzem przy skuteczności do 48 tygodnia.
Badanie DRIVE-SHIFT
Celem badania DRIVE-SHIFT było sprawdzenie czy dorawiryna może pomóc pacjentom, u których osiągnięto supresję wirusologiczną podczas stosowania NNRTI, INSTI lub PI. Film w obrazowy sposób przedstawia projekt badania, prezentuje wyniki w zależności od jego punktów końcowych oraz udowadnia, że dorawiryna stanowi realna opcję ARV dla leczonych wcześniej pacjentów z HIV-1.
Znaczenie cech indywidualnych przez doborze terapii ARV.
Wybierając terapię ARV dla swoich pacjentów z HIV-1 należy wciąć pod uwagę ich cechy indywidualne. Dotyczy to zarówno charakterystyki produktu jak i charakterystyki pacjentów. Film przedstawia krótkie podsumowuje tego, na co należy zwrócić uwagę decydując o odpowiedniej terapii ARV.
Film omawiający mechanizm działania Recarbrio
Film zawiera informacje na temat mechanizmu działania produktu RECARBRIO i przedstawia jego działanie przeciwbakteryjne oraz zdolność do przeciwdziałania oporności bakterii.
ENT manifestations in rheumatic diseases
The purpose of the lecture is to present review and update on diagnosis and treatment of rheumatological patients with otorhinolaryngological manifestations.
Fifty shades of oncorheumatology
Oncorheumatology, which links musculoskeletal diseases to cancer, has numerous pillars. For example, Secondary malignancies may be associated with arthritis and autoimmune diseases, there is concern about carcinogenicity of antirheumatic drugs and there are issues about physical therapy in cancer. Moreover, immune-checkpoint inhibitors used to treat cancer may cause rheumatic diseases, aromatase inhibitors have been linked to osteoporosis and osteosarcoma also affects the musculoskeletal system. These pillars will be discussed in the talk.
Cardiovascular manifestations in rheumatic diseases
The purpose of the lecture is to present review and update on diagnosis and treatment of rheumatological patients with cardiovascular manifestations.
GO-NICE – nagranie wykładu
Wykład naukowy na temat badania GO-NICE z golimumabem wygłoszony przez prof. Eugeniusza Kucharza.
Zaproszenie na Diabetes Digital Dialogue – 6 kwietnia 2021
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski omawia korzyści ze stosowania pembrolizumabu w leczeniu uzupełniającym czerniaka w oparciu o badanie rejestracyjne KEYNOTE-054.
Pembrolizumab w leczeniu uzupełniającym chorych na czerniaka
Prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski omawia korzyści ze stosowania pembrolizumabu w leczeniu uzupełniającym czerniaka w oparciu o badanie rejestracyjne KEYNOTE-054.
Zabieg bariatryczny – resekcja żołądka
Resekcja żołądka u pacjenta otyłego - jak przerowadzić zabieg by pacjent jak najszybciej wrócił do dobrej kondycji.
Zaawansowany czerniak – zmiana dawki
Opis przypadku pacjenta chorego na zaawansowanego czerniaka, leczonego pembrolizumabem w dawce 200 mg co 3 tygodnie, u którego zmieniono schemat dawkowania na dawkę 400 mg co 6 tygodni
Pułapki w diagnostyce
Ukryte objawy, techniczne problemy przy pozyskaniu materiału czy też późna wykrywalność nowotworu to cechy, które wpływają na kompleksowość procesu diagnostycznego. W materiale profesor Joanna Chorostowska-Wynimko wskazuje na pułpaki, o których warto pamiętać przeprowadzając proces diagnostyczny w przypadku podejrzenia raka płuca.
Właściwie przeprowadzona diagnostyka – jakie są jej elementy?
W materiale „Właściwie przeprowadzona diagnostyka – jakie są jej elementy?” podkreślona zostaje niejednoznaczność objawów raka płuca, co znacząco wpływa na proces diagnostyczny. Celem właściwego jego przeprowadzenia, konieczne jest zachowanie czujności onkologicznej już na etapie lekarza POZ oraz przeprowadzenie wszystkich etapów procesu w należytej staranności.
Rola zespołu multidyscyplinarnego
Rola Zespołu Multidyscyplinarnego to materiał, w którym podkreślona zostaje kompleksowość diagnostyki i leczenia raka płuca. W materiale podkreślona została konieczność własciwej współpracy między specjalistami, celem uzyskania własciwej jakości i czasu trwania procesu.
Zabieg usunięcia macicy z przydatkami
Zabieg usunięcia macicy z przydatkami z powodu raka trzonu macicy
Laparoskopowa resekcja esicy
Niniejszy materiał podwstał dzięki wsparciu firmy MSD Polska
Cystektomia – guz pęcherza moczowego – L74
Niniejszy materiał podwstał dzięki wsparciu firmy MSD Polska
Dlaczego czas ma znaczenie w leczeniu nowotworów płuc
Rak płuca jest największym zabójcą wśród nowotworów, a samą chorobę wykrywa się zbyt późno. Jedynie 16% chorych jest diagnozowanych w odpowiednim czasie, pozwalającym na podjęcie skutecznego leczenia.
Jak rozpoznać objawy raka płuca
Wzmożona czujność zalecana jest u pacjentów powyżej 60-ego roku życia oraz czynnych i biernych palaczy. U kogo jeszcze? Zapraszamy do obejrzenia materiału, żeby dowiedzieć się więcej.
Immunoterapia w raku płuca
Obejrzyj wideo i dowiedz się, dlaczego leki immunokompetentne, w tym terapia pembrolizumabem, umożliwiły znaczący postęp w leczeniu raka płuca.
Wywiad ze specjalistą onkologiem – odpowiadamy na Państwa pytania
W listopadzie obchodzimy Miesiąc Świadomości Raka Płuca, z tej okazji przygotowaliśmy informacje medyczne pomocne we wczesnej diagnostyce tego nowotworu. W tym czasie otrzymaliśmy od Państwa wiele pytań. Odpowiedzi na nie znajdziecie Państwo po kliknięciu w materiał wideo.
Krakowskie Spotkania Hematologiczne 3 lipca 2020
Wykład dedykowany hematologom na temat antybiotykoterapii u pacjentów hematologicznych, wygłoszony podczas webinarium pt.: Krakowskie Spotkania Hematologiczne 3 lipca 2020 (organizator Med Space)
Każdy etap ścieżki diagnostycznej NDRP jest ważny
Bez rozpoznania patomorfologicznego nie można podjąć leczenia onkologicznego. Dla efektywnego rozpoznanie istotne jest przestrzeganie przedstawionych w materiale zasad współpracy klinicysty z patomorfologiem.
Diagnosta/technik laboratoryjny – jak wiele od niego zależy?
W materiale podkreślono jak bardzo od świadomości i umiejętności diagnosty zależy możliwość wykorzystania materiału bronchoskopowego lub cytobloku. To właśnie diagnosta jest pierwszą osobą, która ma do czynienia z materiałem i on go jako pierwszy ocenia oraz kieruje do dalszego procesu diagnostycznego.
Transport materiału tkankowego – jak należy zabezpieczyć
W materiale podkreślono jakie warunki muszą być spełnione aby materiał tkankowy odpowiednio utrwalony po pobraniu, został w sposób optymalny zabezpieczony przed i w trakcie transportu w celu zachowania swojej pełnej wartości diagnostycznej.
Rola współpracy pomiędzy Klinicystą a Patomorfologiem
W materiale video przedstawiono najważniejsze argumenty przemawiające za ścisłą współpracą Klinicysty z Patomorfologiem w celu uzyskania pełnych danych na skierowaniu w konsekwencji szybkiego uzyskania rozpoznania. Podkreślono, które z informacji na skierowaniu pełnia kluczowa rolę i jaki maja wpływ na optymalne wykorzystanie unikatowego materiału diagnostycznego.
Rola odpowiedniego utrwalacza i czasu utrwalanego drobnego materiału
Materiał ukazuje kluczową rolę czasu oraz sposobu utrwalenia materiału uwzględniając podział na materiał tkankowy i cytologiczny aby wartość badań była wiarygodna.
Skierowanie – o ile dni można skrócić czas diagnostyczny?
W materiale video wyjaśniono dlaczego jednoczasowe umieszczenie na skierowaniu wszystkich informacji i zaznaczenie wszystkich badań czynników predykcyjnych jest kluczowe dla Patomorfologa i w jaki sposób może wpłynąć na znaczące skrócenie czasu otrzymania wyniku oraz technicznego dysponowania unikatowym materiałem diagnostycznym.
Cytoblok – niezbędny element kompleksowej diagnostyki NDRP
W materiale video zostały przedstawione najważniejsze korzyści z zastosowania cytobloku, który daje znakomite możliwości do wykonania badań takich jak materiał tkankowy w tym dodatkowych i predykcyjnych w ocenie patomorfologicznej NDRP.
Racjonalne zarządzanie materiałem
Materiał ukazuje kluczowe potrzeby do racjonalnego gospodarowania materiałem diagnostycznym. Przedstawione zostały najważniejsze zagadnienia, takie jak: optymalne skierowanie, komunikacja między Klinicystami oraz sposób dzielenia materiału pobranego w celu optymalnej ilości do wykorzystania w badaniach patomorfologicznych NDRP.
NRTIs in Curreny Clinical Practice – TDF vs TAF
Przegląd dostępnej wiedzy na temat bezpieczeństwa alafenamidu tenofowiru (TAF) w porównaniu z dizoproksylem tenofowiru (TDF).
NNRTIs’ State of the Art
Analiza klasy leków NNRTI – ich zalet i słabości, miejsca w rekomendacjach, ewolucji tej grupy i nowej alternatywie dla obecnie stosowanych terapii.
CNS-related Comorbidities and Neuro-affective Complications in PLWH
O zaburzeniach neuropsychiatrycznych i ich konserkwencjach u pacjentów poddanych terapii antyretrowirusowej.
Unikalne cechy farmakologiczne golimumabu
Wykład dotyczy charakterystyki farmakologicznej golimumabu w odniesieniu do grupy cząsteczek nazwanych anty-TNF alfa. Nagranie z webinaru z 2020. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Parametr „persistence” w leczeniu pacjentów reumatologicznych
Wykład dotyczy znaczenia parametru "persistence" w ocenie skuteczności leczenia pacjentów z chorobami reumatycznymi stosującymi terapie oparte o cząsteczki z grupy anty-TNF alfa. Nagranie z webinaru z 2020. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Mechanizm działania golimumabu
Wykład dotyczy mechanizmu działania golimumabu. Film animowany. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Platforma Edukacyjna MSD
Platforma edukacyjna MSD przeznaczona dla lekarzy.
Nadżerki kości w USG jako wczesna diagnostyka choroby reumatycznej
Dwa wykłady dotyczące technik obrazowania w reumatologii, ze szczególnym odniesieniem do USG i MRI oraz ich znaczenia dla wczesnej diagnozylub diagnozy wybranych chorób reumatycznych. Nagranie z webinaru z 2019 roku w Warszawie. Wykład w języku angielskim z napisami polskimi.
Twardzina układowa, dane kliniczne i aspekty praktyczne
Wykład dotyczy ogólnej charakterystyki twrdziny układowej, diagnostyki różnicowej, oceny aktywności choroby oraz możiwości jej leczenia. Nagranie z webinaru z 2019 roku w Pecs. Wykład w języku angielskim z napisami polskimi.
Zapalenie mięśni – webinar 2019
Wykład dotyczy klasyfikacji idiopatycznego zapalenia mięśni, fenotypów związanych z przeciwciałami oraz leczenia zapalenia mięśni. Nagranie z webinaru z 2019 roku w Pradze. Wykład w języku angielskim z napisami polskimi.
Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) – YRF 2018
Wykład dotyczy diagnostyki i leczenia tocznia układowego. Nagrany podczs YRF w 2018 w Bratysławie. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Spondyloartropatie (SpA, SA) – YRF 2018
Wykład dotyczy diagnostyki i leczenia spondyloartropatii. Nagrany podczs YRF w 2018 w Bratysławie. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Twardzina układowa – YRF 2018
Wykład dotyczy diagnostyki i leczenia twardziny układowej. Nagrany podczs YRF w 2018 w Bratysławie. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – YRF 2018
Wykład dotyczy diagnostyki i leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Nagrany podczs YRF w 2018 w Bratysławie. Wykład w języku angielskim z napisami angielskimi.
Kurs USG w reumatologii oraz zdjęcia USG
Seria materiałów wideo przedstawiająca kurs USG w reumatologii oraz zdjęcia USG.
Jak produkowany jest Nuvaring i Circlet?
https://msddlalekarzy.pl/wp-content/uploads/nuvaring_circlet_produkcja.mp4